Tajemství vůní a chutí. Jak působí na naši psychiku. Hanns Hatt, Regine Dee

17.10.2021

Kniha: Tajemství vůní a chutí. Jak působí na naši psychiku. Portál, 2021

Věděli jste, že kdyby matky dávaly dětem sladkost před lékařským zákrokem, pak by je zákrok méně bolel? Že pokud chcete prodat či pronajmout dům, vyplatí se upéct v něm před prohlídkou jablečný závin? Že oříšky jsou malými balíčky štěstí či že víno chutná při změně barvy světla jinak? Pokud ve vás některá z uvedených vět probudila zvědavost a rádi byste se dozvěděli i další zajímavá zjištění, doporučuji vám sáhnout po knize nakladatelství Portál a názvem Tajemství vůní a chutí. Na vzniku populárně naučné knihy se podílel Hanns Hatt, německý lékař, zoolog, hojně publikující a oceňovaný profesor buněčné fyziologie a Regine Dee, německá novinářka a socioložka píšící pro různé vědecké časopisy. Díky této zajímavé autorské dvojici se v útlé publikaci o cca 140 stranách podařilo podat zajímavá vědecká zjištění srozumitelným jazykem okořeněným jemným inteligentním humorem (např. v kapitole o tom, proč nám bude tak nádherně vonět nově zakoupený vůz, ačkoliv jsou jeho útroby naplněny ve skutečnosti směsí různých pachů z výroby). K příjemnému čtení přispívá i fakt, že je celý text rozčleněn do mnoha kratičkých kapitol, takže je čtenář ušetřen studia zdlouhavého rozvláčného textu a může díky tomu vždy cca na 2 stránkách žasnout nad něčím, co doposud nevěděl a zjistit, odkud autoři čerpají podklady pro svá zajímavá tvrzení.

Kniha je rozdělena do sedmi celků. Ten první je úvodem do světa vůní a chutí a čtenář se v něm dozví, jak to všechno funguje, aniž by při tom měl pocit, že čte nudnou teorii. Druhá část je věnována chuti čokolády, cukru, sladidel i vína a dozvíme se v ní mimo jiné i to, jak je možné pomoci chuťových buněk ovlivnit bolest. Ve třetí části nás autoři přesvědčují o tom, že je všechno věcí cviku a dobrá chuť se dá natrénovat. Čtvrtá část nás přiblíží ke genům a svádění, i když nezůstaneme pouze v oblasti partnerské přitažlivosti. Věděli jste o tom, že vás určitá vůně může svádět i k nakupování? Tělesným pachům a tomu, jaký pach má strach, je věnována pátá část knížky, od níž se autoři volně přesunuli k blahodárným vůním, které mohou ovlivnit pocit klidu a spánek, či naopak soustředění a výkon. To vše v šesté části. Pomyslnou lákavou třešinkou na sladkém dortu je pak závěrečná část knížky, která přináší testy a cvičení pro jemný čich. Nejste spokojeni se svým čichem? Pak zde můžete načerpat inspiraci jak pro sebe, tak i pro své děti či příbuzné a známé v seniorském věku, pro něž budou cvičení obzvláště přínosná. Podle tvrzení autorů má totiž pravidelný trénink výrazný zpomalující účinek na stárnutí mozku a představuje mnohem účinnější trénink mozku než křížovky a sudoku, které vždy aktivují jen jedny a ty samé oblasti. S čichem se dá proniknout do všech oblastí mozku, protože vůně a chuti jsou propojené s lidskou pamětí i emocemi.

Mám-li shrnout své dojmy z knihy věnované tomu, jak působí vůně a chutě na naši psychiku, musím konstatovat, že jsem velmi příjemně překvapena jak obsahem (zajímavými vědeckými poznatky užitečnými pro běžný život), tak i formou knížky (čtivostí, humorem a srozumitelností). Věřím, že kromě odborníků z řad psychologů, psychoterapeutů či aromaterapeutů zaujme i pracovníky v sociálních službách a širokou laickou veřejnost. Praktických tipů a upozornění je v ní skutečně mnoho.

                                                                                                                                    Mgr. et Mgr. Eva Martináková